WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM BITWY POD GRUNWALDEM

Co słychać w gminie Grunwald?

GMINA GRUNWALD
Nowe oczyszczalnie, stacje uzdatniania wody i boiska – w gminie Grunwald wiele się zmieniło!

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Minęła połowa kadencji, jak Pan postrzega minione dwa i pół roku? Co udało się osiągnąć, a co było dla Pana najtrudniejsze w tym czasie?

Adam Szczepkowski, wójt gminy Grunwald: Była to dość trudna połowa kadencji, bo wszyscy wiemy, że większość tego czasu żyliśmy w pandemii, było wiele obostrzeń, także na pewno było to jakieś utrudnienie, natomiast jeśli chodzi o inwestycje, które były zaplanowane w gminie, to one nie były zagrożone i w znacznej większości są już zrealizowane, jak i pozostałe są w trakcie realizacji. Tutaj chociażby wykonaliśmy kilka odcinków nowych dróg i to o powierzchni asfaltowej, jak i z kostki betonowej, powstały nowe chodniki w poszczególnych miejscowościach, powstały nowe oświetlenia, także naprawdę tych inwestycji dość sporo wykonaliśmy. Aktualnie wykonujemy termomodernizację Gminnego Ośrodka Kultury i to jest taki dość duży projekt, który już wielkimi krokami zbliża się ku końcowi. Zainwestowaliśmy naprawdę duże środki w nasze hydrofornie, jak i stacje uzdatniania wody w Grunwaldzie. Udało się, to jest, uważam, też duży sukces, że udało się reanimować i przywrócić do właściwego funkcjonowania oczyszczalnię ścieków w Zybułtowie. W tym okresie zakupiliśmy też dwa nowe wozy strażackie, tj. dla OSP Frygnowo w 2019 roku i w 2020 roku o nowy wóz strażacki zgłosiło się OSP Dylewo. Oczywiście też inwestujemy w infrastrukturę sportową, boiska, chociażby te, które należą do gminy, ale też i wiejskie. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku taki nowy, po przebudowie już, nowy kompleks boisk w Stębarku, tam też powstała na terenie tego kompleksu sportowego nowa siłownia, na którą pozyskałem sponsora, który wpłacił nam ten pierwszy udział. W okresie tych ostatnich dwóch i pół roku, czyli połowy tej kadencji, udało mi się przeznaczyć na inwestycje w gminie ponad 16 milionów złotych, ale co jest ważne, to że udział środków budżetu gminy to tylko 3 miliony złotych, czyli ponad 13 milionów złotych to są środki pozyskane z zewnątrz.

Pandemia nie pokrzyżowała planów inwestycyjnych, jak natomiast ten czas wpłynął na życie społeczno-kulturalne gminy?

Na pewno było to duże utrudnienie przy realizacji pewnych założeń, planów, natomiast mimo wszystkim, w reżimie sanitarnym udało się też to życie kulturalno-społeczne tutaj na wysokim poziomie realizować, bo były realizowane różne i wycieczki, i wyjazdy, i konkursy, jak również imprezy sportowe, imprezy charytatywne. Cały czas one się odbywają, ten wachlarz tych imprez jest dość szeroki i myślę, że każdy z naszych mieszkańców może coś dla siebie tutaj znaleźć.

Powiedzieliśmy już o tym, co było, co jest, pomówmy w takim razie teraz o tym, co będzie. Jakie ma Pan plany na najbliższe miesiące?

Najważniejsze jest to, żeby dokończyć projekty, które są w trakcie i oczywiście przystąpić do realizacji tych nowych, gdzie mamy już podpisane umowy. Po pierwsze jesteśmy w trakcie realizacji dużego projektu „E-urząd”, czyli cyfryzacja urzędu, to chcemy ukończyć jak najszybciej. Potem równorzędnie idzie drugi projekt – „Telemetria urządzeń wodnych”. Mamy też umowy na przebudowę drogi gminnej w Gierzwałdzie i tutaj wykonawca już w najbliższym czasie powinien wejść z pracami budowlanymi. Mamy kolejną budowę podpisaną na rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Stębarku, bo to jest pierwszy etap, podzielone to jest na etapy i tam jeszcze w tym roku wykonawca wejdzie z pracami budowlanymi. Oczywiście bardzo ważna inwestycja, na którą tutaj mieszkańcy Dylewa i Dylewka oczekują – stacja podnoszenia ciśnienia wody, ona też jest w trakcie teraz realizacji i do końca miesiąca ta stacja powinna już zostać postawiona, przynajmniej obiecuje tak nam wykonawca, do końca września będzie już uruchomiona i funkcjonowała i problemy z wodą dla Dylewa i Dylewka powinny raz na zawsze się zakończyć. Tu jeszcze chciałem się podzielić na koniec taką, uważam dość dobrą informacją, bo złożyliśmy wniosek o środki rządowe na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Gierzwałdzie i tu złożyliśmy naprawdę na dużą kwotę, bo na 30 milionów złotych, tak, żeby tę oczyszczalnię wybudować tak z prawdziwego zdarzenia i żeby była taka przyszłościowa na wiele, wiele lat do przodu.

Dziękuję bardzo za rozmowę.