Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM BITWY POD GRUNWALDEM

Młodzi lekarze w dobie koronawirusa

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Odwołane kursy, problemy z realizacją staży. Jak w czasie epidemii COVID-19 funkcjonują młodzi lekarze?

Pandemia koronawirusa to ogromne wyzwanie dla służby zdrowia w Polsce. To jednak także tor przeszkód między innymi dla młodych lekarzy, których ta niespotykana dotąd sytuacja zastała w trakcie realizacji staży kierunkowych w szpitalach. „Był ten okres około trzech miesięcy, w którym większość stażystów nie wpuszczano na oddziały, potem – i tu była bardzo dobra reakcja mojego szpitala, w którym pracuję – za darmo mogłem zrobić test PCR na obecność COVID 19 i jak był ujemny, to mogłem wejść na oddział” - relacjonuje lek. Kajetan Charzewski, stażysta w SP ZOZ MSWiA w Olsztynie.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne niemożliwa była również realizacja kursów. „Część zostało odwołanych i zostało w formie przesłania materiałów do zapoznania się” - przyznaje dr n. med. Leszek Cichowski, opiekun stażystów. Wybuch pandemii i związane z nią obostrzenia utrudniły też realizowanie rezydentury w szpitalach, a także podejście do egzaminów specjalizacyjnych. „Dwa tygodnie przed egzaminem otrzymaliśmy wiadomość, że sesja zostaje zawieszona na nie wiadomo jak długo, wiadomo, że do 31 października coś się musi wydarzyć” - mówi lek. Marta Szadurska-Noga, patomorfolog.

Na szczęście lekarzom rezydentom przedłużono zatrudnienie w olsztyńskich szpitalach do czasu wyjaśnienia sytuacji, a sesję wznowiono z początkiem czerwca.

Sprawą stażystów i lekarzy rezydentów zajął się już Sejm. Na posiedzeniu 14 sierpnia przyjęto ustawę, która stanowi m.in., że przy spełnieniu określonych warunków lekarze, którzy w trakcie wybuchu pandemii odbywali szkolenia specjalistyczne, są zwolnieni z obowiązku wykonania i udokumentowania procedur medycznych objętych tymi szkoleniami. Ponadto parlament uznał, że lekarz, który ze względu na pandemię nie mógł przystąpić do egzaminów, uzyska tytuł lekarza specjalisty pod warunkiem, że:

  1. uzyskał potwierdzenie zakończenia szkolenia specjalizacyjnego, […] lub ma uznany dotychczasowy dorobek naukowy i zawodowy […] w terminie nie później niż do dnia 31 października 2020 r.
  2. złożył z wynikiem pozytywnym przynajmniej jedną z części egzaminu organizowanego przez europejskie towarzystwa naukowe w tej dziedzinie medycyny;
  3. zgłosił się i został zakwalifikowany do części egzaminu organizowanego przez europejskie towarzystwa naukowe, która nie odbyła się w wyznaczonym terminie ze względu na zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 oraz ryzykiem zachorowania na COVID-19;
  4. część egzaminu, o której mowa w pkt 3, nie odbyła się w terminie, o którym mowa w pkt 1.