WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM BITWY POD GRUNWALDEM

Lidzbark Warmiński Zdrój

RADIO PLUS OLSZTYN/ TELEWIZJA KOPERNIK
Lidzbark Warmiński stanie się drugim uzdrowiskiem w regionie. Tężnie, klimat, infrastruktura – to wszystko powoduje, że w niedalekiej przyszłości do miasta będą przybywać kuracjusze.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę tężni w Lidzbarku Warmińskim to znak, że już w niedalekiej przyszłości to miasto na Warmii osiągnie długo oczekiwany cel – stanie się uzdrowiskiem. Władze miasta zabiegają o ten status od lat, przygotowując miejską infrastrukturę do przyjęcia kuracjuszy. W Lidzbarku będą leczone schorzenia układu krążenia oraz pourazowe.

Budowa tężni to, jak mówi burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski, jeden z bardzo ważnych kroków, bo bez tak zwanej twardej infrastruktury uzdrowiskowej nie ma możliwości prowadzenia tego typu działalności. Ta inwestycja to kolejny etap, by ją uruchomić. Wybudowane wcześniej Termy Warmińskie, park uzdrowiskowy nad Symsarną, promenady, zieleńce, infrastruktura sportowa – wszystko jest spójnym planem prowadzącym do celu. Prace nad budową tężni już ruszyły i do końca przyszłego roku powinien stanąć gotowy obiekt. Kolejnym etapem będzie budowa Domu Zdrojowego.

Miasto inwestuje również w ekologię. Na ulicach mają się pojawić autobusy elektryczne. Miasto do tej pory nie posiadał komunikacji miejskiej. Mające powstać uzdrowisko powoduje jednak zmiany, które będą miały korzystny wpływ na środowisko. Dlatego napisany został projekt o dotację na ekomobilność. Dotacja w wysokości 5,7 mln złotych – przy łącznych kosztach projektu na poziomie 7 mln złotych – ma zapewnić zakup 2 autobusów elektrycznych, budowę ścieżek pieszo-rowerowych oraz wymianę oświetlenia ulicznego na ekologiczne.