WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MUZEUM BITWY POD GRUNWALDEM

Centrum Technologii Medycznych Szymanach

PORT LOTNICZY OLSZTYN-MAZURY W SZYMANACH
Ruszyła budowa Centrum Technologii Medycznych przy Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury.

Budowa Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach była kluczową decyzją warmińsko-mazurskiego samorządu. Oprócz transportu pasażerskiego, lotnisko pełni ważną rolę w przesyłkach cargo. Teraz, dzięki uzbrojeniu terenów wokół portu, lotnisko stanie się ważnym punktem na mapie regionu, również ze względów inwestycyjnych. W Szymanach oficjalnie ruszyła budowa nowoczesnego centrum technologii medycznych należącego do firmy CX Engineering z pod Krakowa. Inwestycja nie tylko stworzy nowe miejsca pracy, ale także przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki i samego lotniska.

„Do każdego portu lotniczego, czy w jego otoczeniu potrzebni są partnerzy. Ci partnerzy właśnie się pojawiają wraz z tą pierwszą firmą, która będzie tutaj inwestowała, a która też deklaruje, że większość produktów, które tutaj powstaną, będą za pośrednictwem portu lotniczego wywożone w świat.” – mówi Wiktor Wójcik, prezes zarządu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury posiada ponad 70 hektarów na inwestycje. Rozwój strefy okołolotniskowej to nie tylko szansa na wzrost lokalnej gospodarki, ale także na wzmocnienie pozycji lotniska jako kluczowego węzła transportowego i technologicznego regionu Warmii i Mazur. „Głęboko wierzymy, liczymy w to, że za chwilę kolejny przedsiębiorcy również zakupią tu działki i ta nasza strefa przedsiębiorczości będzie coraz bardziej bogata w przedsiębiorców. Cieszy to, bo to bliskość lotniska.” – podkreśla Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Pierwszym inwestorem w Szymanach została podkrakowska firma CX Engineering zajmująca się produkcją wysokiej jakości aparatury medycznej. Powstające przy lotnisku Centrum Technologii Medycznych ma kosztować około 20 mln zł, a jego realizacja ma znacząco podnieść innowacyjność i rozwój technologiczny Warmii i Mazur. Jak mówi Piotr Barański, prezes CX Engineering - „My w ciągu roku około tysiąca osób wysyłamy rocznie samolotem i dużo podróżujemy po dostawcach różnych zagranicznych i cargo wysyłamy i targi, nie targi. Dla nas istotnym elementem jest bliskość lotniska, bo to bardzo istotnie skraca nam czas po prostu funkcjonowania.”

Budowa centrum technologii medycznych ma zakończyć się w 3 kwartale 2025 roku, jednak rekrutacja na nowe stanowiska pracy ma ruszyć już na wiosnę 2025 roku.